استعدادیابی هنری

استعداد هنری یکی از 6 استعدادی است که در تست استعدادیابی هالند مورد اندازه گیری قرار می گیرد و در هوش های دهگانه گاردنر هم به عنوان زیر مجموعه هوش موسیقیایی مورد بررسی قرار می گیرد که جزئی از استعداد هنری می باشد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره این استعداد صحبت کنیم و راه های کشف و پرورش آن را چه در کودکان و چه در بزرگسالان برای شما بیان کنیم. پس حتماً تا پایان همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید
1) استعداد هنری چیست؟
2) ویژگی استعداد هنری چیست؟
3) ویژگی های افراد با تیپ شخصیتی هنری
4) انواع استعداد هنری
5) چگونه استعداد هنری خود را کشف کنیم؟
6) از کجا بفهمیم استعداد هنری داریم؟
7) تیپ شخصیتی هنری هالند در کودکان
8) کشف و پرورش استعداد هنری کودکان

استعداد هنری چیست؟

ایمانوئل کانت، فیلسوف سرشناس آلمانی، در تعریف استعداد هنری آن را یک نبوع خاص و به صورت فطری نامیده و گفته نبوغ و خلاقیت هنری یک مهارت نیست که طبق روش و قاعده بتوان آن را آموخت و از آن خود کرد.

بنابراین افراد باید برای پیدا کردن استعداد هنری خود اهتمام ویژه انجام دهند؛ زیرا این نبوع به افراد کمی داده شده است و کمتر قابل ایجاد کردن در افرادی است که این نبوغ و استعداد را ندارند.

پس اگر شما هم جزء افرادی هستید که دارای هوش و استعداد هنری هستید، قدر خودتان را بدانید و جهت پرورش و استفاده از این استعداد خود تلاش کنید و راه های تقویت و آن را یاد بگیرید تا باعث ضایع شدن این نبوغ خود نشوید. اگر هم هنوز نمی دانید که دارای این استعداد هستید یا خیر، تا پایان این مقاله همراه ما باشید که به خوبی متوجه آن شوید.

 

ویژگی استعداد هنری چیست؟

انسان با کشف حقیقت هنری یا زیبایی و نشان دادن آن امیدها آرزوها شادی و غم خنده و گریه و عشق و کینه را در خود برمی‌انگیزد و خود را پرورش می‌دهد. هنرمند با شناختن واقعیت بقوه امید می آفریند و به زندگی انگیزه روشنی و نیرو می‌بخشد و با شناختن و چیره شدن بر ضروریات دینی و رها شدن از جبر آنها شادی و آزادی می آفریند و به قول مایل، خلق زیبایی وسیله ای است که انسان را از دوران تیرگی دور کرده و به او امکان داده است تا بر تبحر خود چیره شود.

در واقع استعداد هنری برای ارائه زیبایی های روحی و عاطفی انسان ها و ایجاد یک فضای صمیمی در بین آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس هنر می تواند چنین اثری بر جهان پرآشوب درونی انسان ها در این جهان که در آن شاهد آسیب های فراوان روحی و عاطفی هستیم بگذارد.

ویژگی های افراد با تیپ شخصیتی هنری

حال که به جایگاه و اهمیت استعداد هنری پی‌بردیم نوبت به بیان ویژگی های افراد با استعداد هنری می رسد؛ در اینجا برای این که متوجه این ویژگی ها شوید، به چند نکته توجه کنید.

اول این که استعداد هنری استعدادی است که تا حدودی افراد هنرمند را از سایر افراد متمایز می کند؛ آنها معمولاً خیال پرداز و از لحاظ نیمکره راست مغز بسیار فعال تر هستند و همیشه دنبال راه ها و ایده های جدیدی برای انجام کارها هستند و معمولاً کارها را به شیوه خاص خود انجام می دهند.

این افراد به شنیدن صداهای موزون و آهنگین علاقه دارند، از شنیدن اشعار و یا ادبیات موزون و آهنگین و قافیه دار لذت می برند، به دیدن موزه ها و یا گالری‌های آثار هنری می روند،  در کشیدن نقاشی و استفاده از رنگ ها و مهارت دارند، توانایی نواختن یکی از آلات موسیقی را دارند، توانایی بازیگری یا خنداندن دیگران را دارند.

همچنین کسی که استعداد هنری دارد دارای روح لطیف و حساسی می باشد و همیشه موضوعات روزمره را از دید جدیدی نگاه می‌کند و دنبال راه های جدید و مبتکرانه ای برای انجام کارهاست؛ البته تا حدود زیادی بی نظم و فراری از قالب های ساختاری و محدود کننده می باشد.

 

انواع استعداد هنری

از جمله شاخه های مختلف استعدادهای هنری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موسیقی
 • ادبیات
 • شعر
 • نقاشی
 • بازیگری
 • مجسمه سازی
 • خطاطی
 • عکاسی
 • کارگردانی
 • صنایع دستی و کاربردهای آن در زیبا سازی زندگی روزمره و فضای درونی و بیرونی خانه
 • و….

چگونه استعداد هنری خود را کشف کنیم؟

با بررسی برخی رفتارها و جواب هایی که به سوالات مربوط به استعداد هنری داده می شود، می توانیم میزان استعداد هنری افراد را مشخص کنیم.

همچنین توجه به تفاوت هایی که در افراد وجود دارد و تیپ های شخصیتی متفاوت که نشأت گرفته از نوع کارکرد سلول‌های مغزی و مسیر عصبی به وجود آمده می باشد و مربوط به ژنتیک و هم مربوط به محیط پرورش و رشد افراد باشد، بسیار مهم است.

در واقع ایمانوئل کانت همه توانایی های روحی انسان را به سه بخش تقسیم می‌کنند:

 • اول عقل نظری و توانایی درک مفاهیم عقلانی و یا همان هوش شناختی.
 • دوم عرصه ذوق و نبوغ هنری و خلاقیت.
 • سوم عرصه عقل عملی مانند اراده ادب اخلاق و تدبیر.

هر سه این توانایی ها در ساختن دنیای ما بسیار موثر و حیاتی می‌باشد و وظیفه همگانی به خصوص آموزش و پرورش در این زمینه بسیار سنگین‌تر است. اگر شما هم دوست دارید دنیا را به شکل زیباتر و متفاوت تری ببینید و بسازید و روح عاطفی و خلاقیت را در کالبد زندگی بی روح انسانها بدمید، به احتمال زیاد دارای استعداد هنری می باشید.

اما برای کشف استعداد هنری این موضوع کفایت نمی کند؛ باید به سراغ سوالات و تست های مختلفی بروید که به طور کامل آن را کشف کنید. اول این که به شما پیشنهاد میکنم حتماً مقاله تست استعدادیابی هالند را مطالعه کنید و تست مربوط به آن را انجام دهید که بتوانید با استفاده از نکاتی که در آن هست، استعداد هنری خود را پیدا کنید. و دوم هم این که با توجه به پیچیدگی های اندازه گیری و کشف دقیق استعداد هنری، در بخش بعد چند سوال ساده از شما می پرسم که تا حدودی می توانید با استفاده از آن ها بفهمید که آیا استعداد هنری دارید یا نه؟

 

از کجا بفهمیم استعداد هنری داریم؟

 • به طراحی، ترسیم و نقاشی علاقه دارید؟
 • به بازیگری و رشته های مربوط به آن علاقه مندید؟
 • موسیقی و زیرمجموعه های آن را دوست دارید؟
 • دیدن فیلم و نمایشنامه و نقد کردن آن ها را می پسندید؟
 • دوست دارید دوره های هنری را بگذرانید؟
 • به نویسندگی و داستان نویسی علاقه دارید؟
 • کتاب های هنری و داستان زیاد می خوانید؟
 • مجسمه سازی را دوست دارید؟
 • به سفالگری علاقه دارید؟
 • خوش خط هستید و یا به خطاطی علاقه دارید؟
 • کارهای مربوط به طراحی لباس و مد و… را دوست دارید؟
 • به شعر خوانی و شعر گفتن علاقه دارید؟

اگر پاسخ شما به اکثر این سوالات مثبت است، پس مشخص است که استعداد هنری خوبی دارید و اگر هم منفی است، طبیعتاً عدم استعداد شما در زمینه هنر را نشان می دهد.

سوالاتی که در این بخش بیان شد، تنها تعداد معدودی از سوالات دوره جامع استعدادیابی و کشف علایق بودند که به طور کامل تمام استعدادها و رسالت زندگی افراد را برای آن ها مشخص می کند. این پکیج در کل برای این که استعداد شما کشف شود، 5 عنصر اصلی شما را بررسی می کند: علایق، ارزش های فردی، مزاج و طبع بدن، هوش های دهگانه و تیپ های شخصیتی.

خوب است بدانید که تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج استعدادیابی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. برای مطالعه توضیحات بیشتر درباره این دوره جامع، روی تصویر زیر کلیک کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

 • اشتباهی که همه ما در استعدادیابی مرتکب می‌شویم…

 

تیپ شخصیتی هنری هالند در کودکان

با توجه به نکاتی که در مورد اهمیت پرداختن به استعداد هنری و نقش آن در ایجاد یک دنیای زیبا تر و آرام تر گفتیم، حال ضرورت این استعدادیابی هنری در دوران کودکی بسیار مهم تر جلوه خواهد نمود. زیرا استعداد و نبوغ هنری که در نهاد انسان ها گذاشته شده، اگر در دوران کودکی مورد شناسایی و پرورش قرار نگیرد و به آن اهمیت داده نشود، با غبار فراموشی و غفلت پوشیده شده و اجازه شکوفایی به آن داده نخواهد شد.

در این مورد اولین وظیفه به عهده پدر و مادر است که به استعدادیابی فرزند خود اهتمام ورزند و مشخص کنند اگر فرزند آنها دارای استعداد هنری می باشد، زودتر اقدام به پرورش و تقویت آن نمایند. دومین وظیفه به عهده دولت و به‌خصوص آموزش و پرورش می باشد که با تشویق و ترغیب این استعداد زمینه شکوفایی و تقویت آن را فراهم نمایند.

برای کشف استعداد هنری و سایر استعدادهای کودکان، در مقاله مفصلی به نام تست هوش گاردنر رایگان برای کودکان صحبت کرده ایم و شما می توانید هم از مطالب فوق العاده آن و هم از تست آنلاینی که وجود دارد به خوبی استفاده کنید و به راحتی استعدادهای کودک خود را کشف کنید. اما به جز آن موارد، برخی نکات دیگر در این زمینه را هم در ادامه برای شما بیان می کنیم که از این نکات بهترین و بیشترین استفاده را ببرید.

 

کشف و پرورش استعداد هنری کودکان

شما میتوانید با بررسی این ۵ موضوع در کودکتان به استعداد هنری او پی ببرید.

 • کودک نقاشی های خیلی خوبی می کشد از رنگ ها به دقت استفاده می‌کند و مفهوم بالایی در طرح هایش وجود دارد.
 • کودک علاقه زیادی به دیدن آثار هنری و نقاشی های زیبا از خود نشان می دهد.
 • کودک به ساخت آثار هنری علاقه مند است.
 • کودک دوست دارد یک اثر هنری درست کند که شبیه آثار دیگران نباشد.
 • کودک دوست دارد در ساخت آثار هنری آموزش ببیند و پیشرفت کند.

همینطور در زمینه سایر رشته های هنری هم این موضوع صادق است؛ یعنی اگر می‌بینید فرزندتان به موسیقی و ادبیات و شعر علاقه فراوانی دارد، می‌توانید به استعداد هنری او پی ببرید و روی آنها سرمایه‌گذاری بکنید.

به این نکته هم به خوبی توجه کنید که: یکی از کارهای خارق العاده مغز تبدیل تصاویر سه بعدی محیط طبیعی به تصاویر دو بعدی بر روی کاغذ است و همینطور تبدیل این تصاویر دوبعدی به تصاویر سه بعدی در مغز. اگر کودکی بتواند تصاویر محیط طبیعی را روی کاغذ بکشد، نشان دهنده وجود استعداد هنری در او می باشد. زیرا او توانسته است با استفاده از نبوغ و خلاقیت هنری خود تصاویر سه بعدی محیط را تبدیل به تصاویر دو بعدی بر روی کاغذ بنماید.

البته باید بدانید جهت استعدادیابی صحیح باید با متخصص استعدادیابی مشورت کنید تا به درستی و با دقت بیشتری استعداد هنری فرزندتان را مشخص کنید.

در این مقاله به طور کامل درباره استعداد هنری و راه های کشف آن در کودکان و بزرگسالان صحبت کردیم و گفتیم که برای پیدا کردن آن باید چه کارهایی انجام دهید. اگر باز هم سوال یا نکته ای در این رابطه دارید و می خواهید با ما در میان بگذارید، حتماً در بخش نظرات آن را مطرح کنید که خیلی زود پاسخ شما را بدهیم. امیدوارم که از مطالب این مقاله به خوبی استفاده کرده باشید.

User Rating: Be the first one !

درباره ی ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *